Strona główna > Osocze bogatopłytkowe > Osocze bogatopłytkowe, czyli medycyna nowoczesna

Coraz bardziej rozwijająca się medycyna stara się oszczędzić pacjentom długich pobytów w szpitalu, inwazyjnych i długich zabiegów.

Z pomocą medycynie przychodzą nowoczesne techniki, które bazują na naturalnych właściwościach organizmu do samoregeneracji. Aby jednak organizm mógł się sam zregenerować, potrzebuje stymulacji. Taką stymulację zapewnia terapia oparta na osoczu bogatopłytkowym nazywana w skrócie PRP. Osocze bogatopłytkowe pozyskuje się z krwi pacjenta. Jest ono bardzo skoncentrowane i niezwykle bogate w komórki zapewniające regenerację skóry. Dzięki strzyknięciu w skórę pacjenta regeneracja komórek składających się na skórę jest znacznie szybsza, wzrasta ilość kolagenu, którego spadek jest głównym winowajcą zmarszczek i procesów starzenia się skóry. Ponieważ osocze bogatopłytkowe pochodzi z krwi pacjenta, nie istnieje ryzyko odrzucenia osocza.

Leczenie przy pomocy osocza bezpłytkowe stosowane jest przy urazach ortopedycznych, chętnie korzysta z niego także medycyna estetyczna. Metoda ta jest wykorzystywana także do zabiegów wykonywanych przez lekarzy weterynarii. W trakcie leczenia ran płytki krwi wydzielają substancje zawierające czynnik wzrostu. W PRP znajduje się wyjątkowo silnie skoncentrowana ilość czynnika wzrostu. W jego skład wchodzą białka krwi: fibryna, fibronektyna, witronektyna. W celu przeprowadzenia terapii PRP od pacjenta musi zostać pobrana krew. Krwi pobiera się niewielką ilość, maksymalnie kilkadziesiąt mililitrów. Pacjent, od którego będzie pobierana krew może zgłosić się na pobranie po posiłku. Pobrana krew trafia do wirówki, w której następuje proces oddzielania osocza bogatopłytkowego od innych składników krwi. Otrzymane wysokopłytkowe osocze trafia do jednorazowej strzykawki, z której jest następnie podawane pacjentowi. PRP podawane jest jedynie w chore tkanki. Ortopedia wykorzystuje tę metodę do leczenia urazów ścięgien i mięśni. Z PRP korzysta także medycyna estetyczna.