Możesz chronić swoje zdrowie i skórę, prosząc swojego dermatologa o zalecenie stosowania rozjaśniacza skóry.
Rozjaśniacz do skóry może rozjaśnić - a nawet usunąć - ciemne plamy i plamki na skórze, ale niektóre z nich niosą ze sobą poważne zagrożenia dla zdrowia.
Jeśli Twój rozjaśniacz do skóry zawiera rtęć, może on uszkadzać Twoje nerki, a Ty o tym nie wiesz. Rtęć może również uszkadzać nerwy, prowadząc do trwałego drętwienia lub mrowienia w dłoniach, stopach lub wokół ust.
Jeśli Twoje dzieci przytulają się do Ciebie, rtęć może uszkodzić ich rozwijające się mózgi.
Jeśli produkt do rozjaśniania skóry zawiera rtęć, Twój mąż również może nabawić się poważnych problemów zdrowotnych. Może u niego wystąpić zatrucie rtęcią, które może powodować drażliwość, nieśmiałość i drżenie. Zatrucie rtęcią może również prowadzić do problemów ze wzrokiem, słuchem lub jednym i drugim.
Jeśli używasz produktu do pielęgnacji skóry zawierającego rtęć, Twoje dzieci i mąż również mogą nabawić się poważnych problemów zdrowotnych.
Czy są jakieś znaki ostrzegawcze, że stosujesz rtęć na skórę?
Czasami. Skóra może być szorstka i sucha w miejscu nałożenia rozjaśniacza. Skóra może swędzieć. Możesz czuć się zmęczony, osłabiony lub mieć bóle mięśni. Niektóre osoby mają metaliczny posmak w ustach.
Jeśli stosujesz rozjaśniacz skóry zawierający rtęć, produkt ten może powodować wysypki, blizny, odbarwienia skóry, niepokój lub depresję.
Czy można stwierdzić, czy dany rozjaśniacz do skóry zawiera rtęć przed jego użyciem?
Czasami jest to możliwe - ale nie zawsze. Oto 3 rzeczy, które możesz zrobić.
- Spójrz na listę składników. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) produkt zawiera rtęć, jeśli znajduje się na nim jeden z kilku wymienionych składników:
- Calomel
- Cinnabaris
- Hydrargyri oxydum rubrum
- Quicksilver
Jeśli na liście składników znajduje się słowo "rtęć" lub "rtęciowy", oznacza to, że produkt zawiera rtęć. Na przykład, możesz zobaczyć amidochlorek rtęci, tlenek rtęci lub sole rtęci.
- Zwróć uwagę na ostrzeżenie, że produkt należy trzymać z dala od srebra, złota, gumy, aluminium i biżuterii. Rtęć może je uszkodzić.
- Jeśli możesz, przyjrzyj się kolorowi. Produkt, który zawiera dużo rtęci, jest często koloru szarego lub kremowego. Należy jednak pamiętać, że produkt może być szary lub kremowy, jeśli nie zawiera rtęci.
Ponieważ w wielu krajach obowiązują przepisy zakazujące stosowania rtęci w produktach do pielęgnacji skóry, możliwe, że nie znajdziesz żadnej z tych wskazówek.
Czy rozjaśniacze skóry sprzedawane w Stanach Zjednoczonych zawierają rtęć?
Badania wykazują, że w Stanach Zjednoczonych można z łatwością kupić rozjaśniacz do skóry zawierający rtęć. W jednym z badań naukowcy ze Stanów Zjednoczonych postanowili kupić każdy produkt rozjaśniający skórę, jaki udało im się znaleźć.
Przed zastosowaniem preparatu rozjaśniającego plamy starcze należy wykonać badanie skóry całego ciała. Jeśli rak skóry zniknie, jego znalezienie może potrwać dłużej - i może się rozprzestrzenić.
Naukowcy kupili w Internecie produkty z różnych krajów świata. Przeszukali również półki amerykańskich sklepów w poszukiwaniu rozjaśniaczy skóry. Środki rozjaśniające skórę znaleźli w sklepach z kosmetykami, domach towarowych, sklepach spożywczych z produktami etnicznymi i innych sklepach znajdujących się w czterech największych aglomeracjach amerykańskich - Nowym Jorku, Los Angeles, Chicago i Phoenix.
Kupowali wszystko, co obiecywało rozjaśnienie skóry - od kremów po mydła. Po dokonaniu zakupów mieli 549 różnych produktów. Każdy z nich zbadano na obecność rtęci.
Prawie 12% środków rozjaśniających skórę zawierało rtęć. Około połowa tych produktów pochodziła z amerykańskich sklepów.
Dlaczego niektóre rozjaśniacze skóry zawierają rtęć?
Rtęć może być szkodliwa dla zdrowia, ale może również skutecznie usuwać ciemne plamy i rozjaśniać koloryt skóry. Rtęć jest też niedrogim składnikiem rozjaśniającym skórę.
Jak mogę znaleźć bezpieczny rozjaśniacz do skóry?
Aby chronić swoje zdrowie i uzyskać oczekiwane rezultaty, AAD zaleca wizytę u dermatologa z certyfikatem. Korzyści z wizyty u dermatologa obejmują:
- Dowiedzenie się, co może rozjaśnić Twoją skórę. Rozjaśniacz skóry nie zawsze jest w stanie usunąć ciemniejsze partie skóry. Na przykład, jeśli masz melazmę, która znajduje się głęboko w skórze, może być konieczne zastosowanie peelingu chemicznego lub zabiegu laserowego.
Po zbadaniu Twojej skóry i zapoznaniu się z Twoimi oczekiwaniami, dermatolog może powiedzieć Ci, co może Ci pomóc. - Należy upewnić się, że produkt do rozjaśniania skóry jest godny zaufania. Dermatolog może polecić Ci produkt, który rozjaśni Twoją skórę lub usunie ciemne plamy bez użycia rtęci.
Pozwoli to także uniknąć innych szkodliwych składników. Niektóre środki rozjaśniające skórę, które można kupić, zawierają silne sterydy. Jeśli będziesz stosować taki produkt przez kilka tygodni lub miesięcy, możesz uszkodzić swoją skórę. - Wykrycie raka skóry. Przed rozpoczęciem stosowania rozjaśniacza dermatolog powinien sprawdzić, czy na skórze nie występują oznaki raka skóry. Czasami rak skóry wygląda jak plama starcza lub ciemna plama na skórze.
- Uzyskanie planu leczenia, który pomoże rozjaśnić ciemne plamy i zapobiec ich nawrotom. Większość ciemnych plam i plamek jest spowodowana działaniem promieni słonecznych. Jeśli będziesz leczyć swoją skórę i nadal wychodzić na zewnątrz bez ochrony przeciwsłonecznej, będziesz musiał cały czas leczyć skórę, aby zanikać ciemne plamy i plamki.
Dermatolog może pokazać, jak chronić skórę przed słońcem, aby nie dopuścić do powstawania kolejnych ciemnych plam i plamek. Dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze.
Dermatolog postara się także polecić Ci produkty, które zmieszczą się w Twoim budżecie.
Po co narażać swoje zdrowie? Umów się na wizytę u dermatologa z certyfikatem i sprawdź, co jest możliwe.
Znajdź dermatologa
Zdjęcia
Zdjęcia 1, 2: Getty ImagesZdjęcie
3: Własność Amerykańskiej Akademii Dermatologii
Piśmiennictwo
Hamann CR, Boonchai W, et al. "Analiza spektrometryczna zawartości rtęci w 549 produktach do rozjaśniania skóry: Czy toksyczność rtęci jest ukrytym globalnym zagrożeniem dla zdrowia?" J Am Acad Dermatol 2014;70:281-7.
U.S. Food and Drug Administration. "Zatrucie rtęcią związane z produktami do pielęgnacji skóry". Zaktualizowano 26 lipca 2016 r. Ostatni dostęp uzyskano 10 listopada 2017 r.
Światowa Organizacja Zdrowia. "Rtęć w produktach do rozjaśniania skóry." 2011.