Strona główna > Medycyna estetyczna > Łuszczyca skóry głowy

Łuszczyca skóry głowy: Kiedy łuszczyca tworzy się na skórze głowy, może wykraczać poza skórę głowy.

Łuszczyca skóry głowy: Przegląd

Łuszczyca (sore-EYE-ah-sis) może pojawić się w dowolnym miejscu na skórze. Kiedy tworzy się na skórze głowy, często nazywana jest łuszczycą owłosionej skóry głowy.

Łuszczyca skóry głowy może wykraczać poza skórę głowy. Może pojawić się na czole, jak pokazano na zdjęciu na tej stronie. Czasami obejmuje również tył szyi lub pojawia się za uszami.

Łuszczyca na skórze głowy może wymagać innego leczenia. Skóra na skórze głowy jest grubsza. Włosy mogą przeszkadzać.

Obraz wykorzystany za zgodą American Academy of Dermatology National Library of Dermatologic Teaching Slides.


Łuszczyca skóry głowy: Może pojawić się za uchem, jak pokazano po lewej stronie. Może powodować srebrzystobiałą łuskę i czasowe wypadanie włosów, jak pokazano po prawej stronie.

Łuszczyca skóry głowy: Oznaki i objawy

Łuszczyca może pojawić się w dowolnym miejscu na skórze głowy. Czasami pojawia się mała plamka, którą łatwo ukryć za pomocą włosów. Łuszczyca skóry głowy może również objąć całą skórę głowy. Kiedy łuszczyca pojawia się na skórze głowy, możesz zauważyć:

 • Czerwonawe plamy na skórze głowy. Niektóre plamy są ledwo zauważalne. Plamy mogą być również bardzo widoczne, grube i zaognione.
 • Łuszczenie się skóry głowy przypominające łupież i srebrzystobiałe łuski. Łuszczyca skóry głowy może w dużym stopniu przypominać łupież. Wiele osób cierpiących na łuszczycę skóry głowy widzi łuszczenie się skóry. Istnieją jednak różnice pomiędzy łuszczycą skóry głowy a łupieżem. W przeciwieństwie do łupieżu, łuszczyca skóry głowy powoduje srebrzysty połysk i suchą łuskę na skórze głowy.
 • Sucha skóra głowy. Skóra głowy może być tak sucha, że pęka i krwawi.
 • Swędzenie. Jest to jeden z najczęstszych objawów. U niektórych swędzenie jest łagodne, u innych intensywne, co może przeszkadzać w codziennym życiu i powodować bezsenne noce.
 • Krwawienie. Ponieważ łuszczyca skóry głowy może być bardzo swędząca, prawie wszyscy się drapią. Drapanie może powodować krwawienie skóry głowy. Drapanie ma również tendencję do pogarszania stanu łuszczycy. Drapanie może sprawić, że plamy staną się większe i grubsze. Dlatego dermatolodzy mówią swoim pacjentom: "Staraj się nie drapać skóry głowy".
 • Uczucie pieczenia lub bolesności. Skóra głowy może piec. Może być bardzo obolała.
 • Tymczasowa utrata włosów. Drapanie skóry głowy lub użycie siły do usunięcia łuski może spowodować utratę włosów. Gdy łuszczyca skóry głowy ustąpi, włosy zwykle odrastają.

Te oznaki i objawy mogą pojawiać się i znikać. U niektórych osób występuje tylko jedno łagodne zaostrzenie na skórze głowy. Inni mają wiele zaostrzeń, które mogą mieć różny stopień nasilenia, od łagodnego do poważnego. Wiele czynników może wywołać zaostrzenie, w tym stres, zimno i suche powietrze.

Obrazy wykorzystane za zgodą American Academy of Dermatology National Library of Dermatologic Teaching Slides.


Łuszczyca skóry głowy: Kto choruje i przyczyny

Kto choruje na łuszczycę skóry głowy?

Łuszczyca występuje często na skórze głowy. Naukowcy szacują, że co najmniej połowa (50%) osób cierpiących na łuszczycę plackowatą będzie miała co najmniej jedno zaostrzenie na skórze głowy.

Co powoduje łuszczycę skóry głowy?

Niezależnie od tego, gdzie powstaje łuszczyca, przyczyna jest taka sama. Łuszczyca rozwija się, gdy układ odpornościowy osoby chorej wysyła błędne sygnały, które nakazują komórkom skóry zbyt szybki wzrost. Nowe komórki skóry powstają w ciągu kilku dni, a nie tygodni. Organizm nie pozbywa się nadmiaru komórek skóry. Komórki skóry gromadzą się na powierzchni skóry, powodując powstawanie plam łuszczycowych.


Łuszczyca skóry głowy: Diagnoza i leczenie

Jak dermatolodzy diagnozują łuszczycę skóry głowy?

Aby zdiagnozować łuszczycę skóry głowy, dermatolog ogląda skórę głowy.

Czasami dermatolog musi także usunąć kawałek skóry. Skóra ta jest wysyłana do laboratorium. Raport laboratoryjny powie dermatologowi, czy pacjent ma łuszczycę skóry głowy.

Jak dermatolodzy leczą łuszczycę skóry głowy?

Łuszczyca skóry głowy jest przyczyną dyskomfortu wielu osób. Niektórzy czują się zakłopotani. Leczenie może złagodzić te problemy. Istnieje wiele bezpiecznych i skutecznych metod leczenia. Niektórym osobom ulgę przynosi stosowanie szamponów lub roztworów leczniczych. Niektóre z nich można kupić bez recepty.

Jednak łuszczyca skóry głowy może być uporczywa. Wiele osób zgłasza się na leczenie do dermatologa. Dermatolog może powiedzieć, co może pomóc. Następujące rodzaje leczenia mogą pomóc w łuszczycy skóry głowy:

 • Leki nakładane na skórę głowy.
 • Szampony z lekami.
 • Środki zmiękczające łuskę.
 • Zastrzyki.
 • Leczenie światłem.
 • Leki biologiczne i inne leki działające w całym organizmie.

Wyniki

Po wizycie u dermatologa, rzadko kto długo cierpi na łuszczycę skóry głowy. Oczywiście, pomocne jest przestrzeganie planu leczenia.


Łuszczyca skóry głowy: Wskazówki dotyczące postępowania

Aby pomóc swoim pacjentom w osiągnięciu maksymalnych korzyści z leczenia łuszczycy skóry głowy, dermatolodzy często dzielą się z nimi następującymi wskazówkami:

 1. Staraj się nie drapać skóry głowy. Dermatolodzy zdają sobie sprawę, że łuszczyca skóry głowy może być bardzo swędząca. Drapanie może jednak pogorszyć stan łuszczycy. Drapanie może powodować krwawienie skóry głowy. Może również powodować utratę włosów, która może stać się zauważalna.
 2. Zmniejsz swędzenie,lecząc łuszczycę. Gdy łuszczyca ustąpi, swędzenie ustąpi. Jeśli oczekiwanie na to jest zbyt długie, powiedz dermatologowi, że swędzenie jest nie do zniesienia.
 3. Delikatnie myj głowę szamponem. Wcieranie szamponu w skórę głowy może wydawać się najlepszym rozwiązaniem, ale tak nie jest. Pocieranie, szorowanie i drapanie skóry głowy zwykle pogarsza stan łuszczycy skóry głowy.
 4. Ostrożnie usuwaj kamień. Aby leczyć łuszczycę skóry głowy, należy poluzować i usunąć łuski znajdujące się na skórze głowy. Należy to robić delikatnie. Dłubanie może spowodować zaostrzenie łuszczycy. Może też powodować wypadanie włosów.
 5. Dermatolodzy zalecają stosowanie preparatu zmiękczającego kamień. Środek zmiękczający łuski zawierający kwas salicylowy może zmiękczyć grube, uporczywe płaty łuszczycy. Zmiękczenie tych płatów pozwala również na lepsze działanie leków nakładanych na łuszczycę. Aplikując lek na skórę głowy, pamiętaj, aby podnieść włosy z drogi. Dzięki temu lek zostanie zaaplikowany na skórę głowy, a nie na włosy.
 6. Staraj się nie stresować. Zaostrzenie łuszczycy może być stresujące. Jednak uczucie stresu może pogorszyć sytuację. Stres może pogorszyć łuszczycę. Stres może powodować wypadanie włosów na głowie. Znalezienie sposobu na odstresowanie się może zdziałać cuda.

© 2019 Amerykańska Akademia Dermatologii. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie lub publikowanie bez uprzedniej pisemnej zgody jest surowo zabronione. Korzystanie z tych materiałów podlega informacjom prawnym i warunkom użytkowania dostępnym pod adresem https://www.aad.org/about/legal.