Strona główna > Medycyna estetyczna > Trądzik na plecach: Jak uzyskać jaśniejszą skórę

Aby ograniczyć zaognienia trądziku na plecach, dermatolodzy zalecają noszenie odprowadzających pot (lub luźnych, bawełnianych) ubrań podczas ćwiczeń.

Jeśli masz trądzik na plecach, lub jak niektórzy nazywają go "bacne", nie musisz czekać, aż sam zniknie. Leczenie i odpowiednia pielęgnacja skóry mogą pomóc w szybszym uzyskaniu wyraźniejszej skóry.

Być może uda Ci się nawet samodzielnie oczyścić skórę pleców.

Kto może leczyć trądzik pleców w domu?

Samodzielne leczenie trądziku może przynieść poprawę stanu skóry, jeśli:

 • masz kilka wyprysków na plecach (trądzik łagodny)
 • Trądzik na plecach pojawił się niedawno
 • masz na plecach mieszankę zaskórników, zaskórników i pryszczy, ale nic, co jest bolesne lub głęboko wnika w skórę (trądzik umiarkowany)

Każdy, kto ma głęboki, bolesny trądzik na plecach (lub gdziekolwiek indziej), będzie potrzebował pomocy dermatologa.

Skuteczne leczenie trądziku na plecach bez recepty

OTC to skrót od słów over-the-counter (bez recepty). Jest to żargon medyczny, który oznacza wszelkie środki lecznicze, które można kupić bez recepty.

Badania wykazują, że następujące dostępne bez recepty produkty na trądzik mogą pomóc w pozbyciu się łagodnego (lub umiarkowanego) trądziku pleców, jeśli są stosowane razem z produktami do pielęgnacji skóry trądzikowej:

Nadtlenek benzoilu (emolientowa pianka do mycia): Pomaga zabijać bakterie wywołujące trądzik. Stosowany codziennie może pomóc kontrolować trądzik pleców i zmniejszyć jego nasilenie.

Badania wykazują, że kluczem do uzyskania rezultatów po zastosowaniu pianki z nadtlenkiem benzoilu jest pozostawienie jej na plecach na 2 do 5 minut przed spłukaniem.

Pozostawienie nadtlenku benzoilu na skórze przez kilka minut ma dwie zalety:

 1. Takie postępowanie pomaga lekowi wniknąć w skórę. Skóra na plecach jest grubsza niż na twarzy.
 2. Spłukanie leku zapobiega wybielaniu ubrań, prześcieradeł i ręczników. Nadtlenek benzoilu jest znany z tego, że wybiela tkaniny.

Dostępne bez recepty pieniące się płyny do mycia twarzy zawierające nadtlenek benzoilu mają różne stężenia. Użycie produktu zawierającego 5,3% nadtlenku benzoilu w mniejszym stopniu powoduje podrażnienie, suchość lub łuszczenie się skóry.

Jeśli uważasz, że potrzebujesz silniejszego leku, możesz zacząć od pianki do mycia zawierającej 10% nadtlenku benzoilu. Jest to najsilniejsze stężenie nadtlenku benzoilu, jakie można kupić bez recepty.

Retinoid (adapalen 0,1% w żelu): Stosowanie go razem z nadtlenkiem benzoilu może poprawić wyniki leczenia. Ten dostępny bez recepty retinoid może pomóc w odblokowaniu porów, dzięki czemu nadtlenek benzoilu będzie lepiej działał.

Dermatolodzy zalecają stosowanie adapalenu po wzięciu prysznica lub przed pójściem spać. Również w tym przypadku należy stosować go codziennie.

Jak stosować lek na plecy?

Aby leczenie przyniosło efekty, musisz nałożyć lek na plecy. Zainwestowanie w aplikator do balsamu na plecy może pomóc w nałożeniu leku tam, gdzie chcesz.

Jeśli nie wiesz, gdzie taki znaleźć, po prostu wyszukaj w Internecie hasło "aplikator balsamu na plecy".

Niezbędna pielęgnacja skóry trądzikowej

Aby uzyskać oczekiwane rezultaty leczenia, potrzebna Ci będzie także przyjazna dla skóry trądzikowej pielęgnacja. Bez niej Twój trądzik może się zaostrzyć, nawet jeśli go leczysz.

Aby pomóc pacjentom z trądzikiem pospolitym uzyskać jak najlepsze rezultaty, dermatolodzy zalecają następujące zabiegi:

Jeśli nie możesz od razu wziąć prysznica, użyj bezolejowej chusteczki oczyszczającej, aby delikatnie wytrzeć spoconą skórę. Koniecznie zmień też przepocone ubranie.

 1. Wyrób sobie następujące nawyki, gdy ćwiczysz lub pocisz się:
  • Noś luźną odzież treningową wykonaną z bawełny lub tkaniny odprowadzającej pot.
  • Pierz odzież treningową po każdym użyciu.
  • Bierz prysznic i zmień ubranie natychmiast po zakończeniu ćwiczeń (lub innych czynności, które powodują pocenie się).

Kupując krem z filtrem przeciwsłonecznym, wybieraj taki, który na opakowaniu zawiera następujące informacje

 • Niekomedogenny (lub bezolejowy)
 • SPF 30 (lub wyższy)
 • Szerokie spektrum ochrony (ochrona przed promieniowaniem UVA/UVB)
 • Wodoodporność
 1. Oczyszczaj skórę delikatnie. Szorowanie skóry z trądzikiem może wydawać się najlepszym rozwiązaniem, ale w rzeczywistości pogarsza stan trądziku. Myjąc plecy i stosując preparaty przeciwtrądzikowe, musisz być delikatny.
 1. Nie podrażniaj skóry ostrymi produktami do pielęgnacji. Mydła antybakteryjne, środki ściągające i peelingi o właściwościach ścierających mogą pogorszyć stan skóry trądzikowej. To samo dotyczy luffy, szczotek do pleców i puf do polerowania. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, stosuj delikatne, bezzapachowe produkty do pielęgnacji skóry.
 1. Stosuj produkty do pielęgnacji skóry i kosmetyki niezawierające olejków. Na opakowaniach mogą znajdować się napisy "niekomedogenne", "nieacnegenne", "nie zatykają porów" lub "bezolejowe".
 1. Unikaj używania czegokolwiek, co ociera się o plecy, np. plecaka. Wszystko, co ociera się o plecy, może podrażniać skórę, powodując zaostrzenie trądziku. Zamień plecak na podręczną torbę. Jeśli nosisz torebkę na ramieniu, przełóż pasek na rękę.
 1. Oprzyj się pokusie wyrywania i rozdrapywania trądziku, nawet na plecach. To tylko pogorszy stan trądziku.
 1. Chroń skórę przed słońcem. Ludzie często wierzą, że promienie słoneczne pomogą pozbyć się trądziku, ale w rzeczywistości mogą go pogorszyć. Promienie słoneczne mają tendencję do przyciemniania trądziku i powodują, że utrzymuje się on dłużej.

  Możesz pomóc w pozbyciu się trądziku, stosując bezolejowy filtr przeciwsłoneczny podczas przebywania na świeżym powietrzu. Kremem z filtrem należy smarować całą skórę, której nie zakryje ubranie.
 1. Zmieniaj pościel i poszewki na poduszki co tydzień. Czysta pościel i poszewki na poduszki są niezbędne do pozbycia się trądziku pleców. Warto zmieniać poszewki na poduszki dwa razy w tygodniu. Pod koniec tygodnia w prześcieradłach i poszewkach na poduszki roi się od martwych komórek naskórka i bakterii.

  Piorąc pościel i poszewki na poduszki, pamiętaj o stosowaniu bezzapachowych detergentów. Jeśli używasz płynu do płukania tkanin, on również powinien być bezzapachowy.

Kiedy należy skontaktować się z dermatologiem

Może upłynąć trochę czasu, zanim zaobserwujesz rezultaty leczenia. Jeśli leczenie przynosi efekty, możesz zacząć je dostrzegać po 6 do 8 tygodniach. Całkowite oczyszczenie skóry może potrwać 3 lub 4 miesiące.

Jeśli w ciągu 6 do 8 tygodni nie zauważysz żadnej różnicy, być może będziesz potrzebować pomocy dermatologa. Z pomocą dermatologa można skutecznie leczyć praktycznie każdy rodzaj trądziku.


Piśmiennictwo
Bikowski J. "Przegląd bezpieczeństwa i skuteczności pianki emolientowej z nadtlenkiem benzoilu (5,3%) w leczeniu trądziku pospolitego." J Clin Aesthet Dermatol. 2010;3(11):26-9.

Brand B, Gilbert R, et al. "Cumulative irritancy comparison of adapalene gel 0,1% versus other retinoid products when applied in combination with topical antimicrobial agents." J Am Acad Dermatol. 2003;49(3 Suppl):S227-32.

Del Rosso JQ. "Postępowanie w trądziku pospolitym tułowia: aktualne perspektywy leczenia." Cutis. 2006 May;77(5):285-9.

Eichenfield LF, Andrew C. Krakowski AC, et al. "Evidence-Based Recommendations for the Diagnosis and Treatment of Pediatric Acne." Pediatrics. 2013;131 Suppl 3:S163-86.

Leyden JJ, Del Rosso JQ. "The effect of benzoyl peroxide 9.8% emollient foam on reduction of Propionibacterium acnes on the back using a short contact therapy approach." J Drugs Dermatol. 2012;11(7):830-3.