Strona główna > Medycyna estetyczna > Mam trądzik! Czy mogę nosić makijaż?

Musisz stosować leki na trądzik? Chcesz nałożyć makijaż? Najpierw zastosuj lek na trądzik.

Tak, możesz nosić makijaż, ale wybieraj go ostrożnie. Niektóre kosmetyki mogą powodować trądzik. W takiej sytuacji powstaje rodzaj trądziku zwany trądzikiem kosmetycznym (acne cosmetica). Nawet u kobiet, które w przeciwnym razie nie miałyby trądziku, może on wystąpić w wyniku stosowania makijażu.

Jak dowiedzieć się, czy makijaż może być przyczyną trądziku?

Jeśli cierpisz na trądzik kosmetyczny, prawdopodobnie masz na twarzy wiele drobnych nierówności. Zazwyczaj pojawiają się one na policzkach, podbródku lub czole. U wielu kobiet pojawiają się białe zaskórniki, które lekko wystają ponad skórę. Możesz także zauważyć kilka pryszczy.

Jeśli masz drobne wypryski wokół ust, winowajcą może być Twoja szminka lub balsam do ust.

Pojawienie się trądziku kosmetycznego może zająć trochę czasu. Pojawienie się wyprysków może trwać od kilku dni do 6 miesięcy.

To opóźnienie może utrudnić dostrzeżenie związku między trądzikiem a makijażem, który go wywołał. W miarę pojawiania się nowych wykwitów, możesz leczyć trądzik, a następnie przykryć go makijażem powodującym trądzik. Ciągłe stosowanie makijażu prowadzi do niekończącego się cyklu powstawania wyprysków.

Ten niekończący się cykl może być frustrujący. Wiele kobiet zaczyna wierzyć, że nic nie jest w stanie wyleczyć trądziku.

Jak pozbyć się trądziku kosmetycznego

Nawet jeśli makijaż jest przyczyną trądziku, nadal możesz go stosować i cieszyć się jaśniejszą skórą. Musisz jednak stosować inny rodzaj makijażu.

Oto, co zalecają dermatolodzy, aby skóra stała się jaśniejsza:

  1. Starannie dobieraj kosmetyki do makijażu. Musisz natychmiast zaprzestać stosowania makijażu, który jest przyczyną powstawania wyprysków. Oczywiście, może być trudno stwierdzić, co jest przyczyną trądziku.

Najlepszą strategią jest przyjrzenie się wszystkim kosmetykom do makijażu, produktom do pielęgnacji włosów i skóry. Tak, niektóre produkty do pielęgnacji włosów i skóry mogą również powodować trądzik kosmetyczny.

Używaj tylko tych produktów do makijażu oraz produktów do pielęgnacji włosów i skóry, które na opakowaniu zawierają jedno z poniższych określeń:

 • Bezolejowy
 • Nie zatyka porów
 • Niekomedogenne
 1. Myj twarz dwa razy dziennie łagodnym środkiem oczyszczającym - oraz po zakończeniu każdej czynności, która sprawia, że się pocisz. Dermatolodzy zalecają, aby myć twarz po przebudzeniu i przed pójściem spać.

  Przed użyciem kosmetyku oczyszczającego poszukaj na opakowaniu słów "bezolejowy", "nie zatyka porów" lub "niekomedogenny". Jeśli nie widzisz żadnego z tych określeń, poszukaj produktu oczyszczającego, który zawiera jeden z tych opisów.
 1. Do delikatnego mycia i spłukiwania twarzy używaj opuszków palców. Opuszkami palców delikatnie nakładaj produkt oczyszczający, a następnie delikatnie spłucz go letnią wodą. Nie szoruj twarzy - nawet w celu usunięcia makijażu.

  Jeśli po umyciu twarzy zauważysz, że na Twojej skórze nadal pozostaje makijaż, delikatnie usuń go za pomocą bezolejowego płynu do demakijażu.

  Po użyciu środka do demakijażu spłucz go.
 1. Makijaż nakładaj delikatnie. Makijaż powinien być lekki jak piórko. Nie chcesz podrażnić skóry. Pędzle do makijażu mogą pomóc w delikatnym nakładaniu makijażu.
 1. Co tydzień czyść pędzle do makijażu i upewnij się, że tylko ty ich używasz. Trądzik nie jest zaraźliwy, ale bakterie wywołujące trądzik, martwe komórki naskórka i olejek ze skóry innych osób mogą przywierać do twojego makijażu, pędzli i aplikatorów. Gdy używasz wspólnych kosmetyków do makijażu i narzędzi, sprawcy trądziku mogą rozprzestrzenić się na Twojej skórze, powodując powstawanie nowych wykwitów.

  Gdy dzielisz się makijażem, pędzlami lub aplikatorami, możesz również zarazić się chorobami zakaźnymi, takimi jak różowe oko lub przeziębienie.
 1. Lecz trądzik. Trądzik kosmetyczny często ustępuje po zaprzestaniu stosowania kosmetyków do makijażu oraz produktów do pielęgnacji włosów i skóry, które zatykają pory.

  Jeśli jednak przyczyną trądziku jest cokolwiek innego, trądzik nadal będzie widoczny. Dlatego dermatolodzy zalecają, aby w leczeniu trądziku stosować produkty zawierające co najmniej jeden z poniższych składników:
 • Nadtlenek benzoilu (zwalcza bakterie wywołujące trądzik)
 • Kwas salicylowy (pomaga odblokować pory)
 • Adapalen (pomaga odblokować pory).

Te preparaty przeciwtrądzikowe można kupić bez recepty.
Zauważenie poprawy może potrwać od 4 do 8 tygodni.

Kiedy należy zwrócić się o pomoc do dermatologa

Trądzik kosmetyczny ma tendencję do ustępowania po zaprzestaniu stosowania substancji, która go wywołuje. Znalezienie przyczyny może być jednak trudne. Tak wiele produktów może prowadzić do powstania trądziku kosmetycznego, w tym podkłady, róż do policzków i korektory. Niektóre produkty do pielęgnacji włosów i skóry również mogą go powodować.

Co gorsza, przyczyną trądziku może być coś więcej niż tylko kosmetyki.

Dermatolog może pomóc Ci to wyjaśnić, dzięki czemu Twoja skóra stanie się czystsza.


Zdjęcia:Getty Images

Odnośniki:
Baumann L. "Kosmetyki i pielęgnacja skóry w dermatologii." In: Wolff K, Goldsmith LA, et al. Fitzpatrick's Dermatology in General Medicine (wydanie siódme). McGraw Hill Medical, Nowy Jork, 2008:2360.

Fulton JE, Acne Rx: Czym naprawdę jest trądzik i jak wyeliminować jego niszczące skutki! Publikacja własna; 2001.

Harper JC. "Trądzik: Podstawy". Artykuł napisany przez dermatologa Julie C. Harper, MD, aby pomóc swoim pacjentom w uzyskaniu jak najlepszych wyników leczenia trądziku. Maj 2003 r.

Singh S, Mann BK, et al. "Acne cosmetica revisited: a case-control study shows a dose-dependent inverse association between overall cosmetic use and post-adolescent acne." Dermatology. 2013;226(4):337-41.