Strona główna > Osocze bogatopłytkowe > Osocze bogatopłytkowe - co to takiego?

Medycyna jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki, bardzo szeroko wykorzystującą najnowsze zdobycze techniki i nauki.

Stąd pojawienie się nowej metody leczenia, której podstawą jest osocze bogatopłytkowe. Terapia wykorzystująca osocze bogatopłytkowe wpływa stymulująco na tkanki kostne i tkanki miękkie, przyczynia się do ich regeneracji i poprawia ich funkcjonowanie. Ta innowacyjna metoda oparta na osoczu bogatopłytkowym, które pochodzi z krwi poddawanego terapii pacjenta. Płytkowe czynniki wzrostu nazywane w języku angielskim Platelet Rich Pasma (w skrócie PRP) znajdują się w osoczu krwi. To właśnie te czynniki wzrostu powodują proces regeneracji tkanek miękkich i kostnych. Ich aktywność następuje pod wpływem znajdujących się w osoczu trombocytów. Terapia ta jest znana i dostępna także w Polsce.

Medycyna sportowa Prekursorem w wykorzystaniu płytkowych czynników wzrostu była medycyna sportowa, obecnie stosuje się ją także w leczeniu schorzeń ortopedycznych i stomatologicznych oraz w gabinetach medycyny estetycznej. Zanim pacjent otrzyma PRP musi zostać od niego pobrana krew. Ilość pobranej krwi jest bardzo różna i zależy między innymi od tego do czego będzie wykorzystana. Zamknięta w sterylnie czystej próbówce krew trafia na mniej więcej 10 minut do wirówki, w której następuje oddzielenie osocza, które zawiera znaczną ilość płytek krwi z czynnikami wzrostu. Po uzyskaniu potrzebnej do terapii ilości osocza może być już ono podane pacjentowi. W trakcie podawania osocza bogatopłytkowe zachowane są wszelkie zasady aseptyki, i co ważne z punktu widzenia pacjenta, po wcześniejszym podaniu miejscowego znieczulenia. Ta nowatorska metoda leczenia jest wykorzystywana w leczeniu urazów stawów i mięśni, w tym bolesnego łokcia tenisisty i ostrogi piętowej. Zabieg jest bezpieczny, jego przebieg lekarz śledzi na monitorze aparatu USG. Otrzymany z własnej krwi pacjenta lek nie wywołuje żadnych działań ubocznych. Nie jest to terapia tania, gdyż zabiegi są refundowane tylko częściowo przez NFZ.