Strona główna > Medycyna estetyczna > WSZYSTKO, CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O TESTOSTERONIE

Wszyscy chcemy wiedzieć, co dzieje się pod naszą skórą. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na nasze hormony - od żywności, którą spożywamy, po substancje chemiczne w proszku do prania. Aby lepiej zrozumieć tych magicznych chemicznych posłańców, musimy najpierw wiedzieć, jaką rolę odgrywają w naszym organizmie.

Po pierwsze, testosteron - hormon definiujący mężczyznę, który często jest źle rozumiany. Zebraliśmy fakty na temat testosteronu i kluczowych ról, jakie odgrywa w naszym organizmie, aby pomóc Ci lepiej kontrolować swoje zdrowie hormonalne:

 

Czym jest testosteron?

Po pierwsze i najważniejsze, testosteron jest podstawowym męskim hormonem płciowym, jak również sterydem anabolicznym. Jest on przede wszystkim związany z cechami męskimi i jego kluczową rolą w rozwoju męskich tkanek rozrodczych. Chociaż mężczyźni mają go w większych ilościach, kobiety również wytwarzają go w jajnikach.

 

Co robi testosteron?

U mężczyzn testosteron zapoczątkowuje wewnętrzny i zewnętrzny rozwój męskiego płodu, w tym jąder i prostaty. Odgrywa on również kluczową rolę w męskim dojrzewaniu płciowym: przyspieszenie wzrostu, zwiększenie masy mięśniowej i kostnej, wzrost owłosienia ciała i zmiany w narządach płciowych to wszystko zasługa testosteronu. Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, testosteron wysyła sygnały do organizmu, aby ten generował nowe komórki krwi w celu wzmocnienia mięśni i kości w okresie dojrzewania. Poziom T wpływa na popęd płciowy mężczyzn i kobiet.

 

Dlaczego testosteron jest ważny?

Testosteron reguluje wiele funkcji w naszych ciałach, szczególnie w ciałach mężczyzn. Pod względem sprawności fizycznej ten hormon jest czymś niezwykłym. Wzmacnia kości, zwiększa libido i pomaga regulować metabolizm insuliny, glukozy i tłuszczów - w konsekwencji zmniejszając ilość tkanki tłuszczowej. Im więcej testosteronu, tym większa masa mięśniowa, dzięki zdolnościom tego hormonu do syntezy białek. Został on również powiązany z optymalnymi funkcjami poznawczymi - badacze odkryli nawet, że testosteron może zwalczać depresję.

 

W jaki sposób niski poziom testosteronu może powodować problemy?

Kiedy poziom testosteronu jest niski, może to mieć negatywny wpływ na samopoczucie mężczyzny. Brak hormonu T może skutkować zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej, słabą sprawnością seksualną, marszczeniem się skóry, utratą owłosienia i obniżonym nastrojem. Nie trzeba dodawać, że może to mieć wpływ na kondycję, wygląd, życie towarzyskie i samoocenę.

 

Czy zbyt duża ilość testosteronu może powodować problemy?

Jeśli wysoki poziom T u mężczyzn jest naturalny, nie powinno być problemu. Jeśli jednak mężczyzna używa sterydów anabolicznych i podnosi poziom sztucznego testosteronu, może to prowadzić do obniżenia libido, kurczenia się jąder, niepłodności, drażliwości i wzrostu piersi. Jeśli poziom testosteronu u kobiet wzrasta, może to skutkować trądzikiem, owłosieniem ciała i twarzy, zaburzeniami nastroju, głębszym głosem i łysieniem. Jeśli jesteś kobietą z wysokim poziomem testosteronu, powinnaś również poddać się badaniom pod kątem zespołu policystycznych jajników.

 

Jak mogę doprowadzić mój poziom testosteronu do równowagi?

W przypadku mężczyzn, poziom testosteronu może wzrosnąć dzięki regularnym ćwiczeniom i pokarmom zwiększającym poziom hormonu T. Czerwone winogrona, tuńczyk, granat i miód mogą pomóc wzmocnić testosteron poprzez zwiększenie przepływu krwi, zwalczanie impotencji, zwiększenie popędu płciowego i zwiększenie aktywności plemników. Innym ważnym ćwiczeniem zwiększającym poziom T jest odstresowanie się. Czy to poprzez medytację, jogę lub ożywcze pływanie, pozbycie się hormonu stresu - kortyzolu - może pozwolić twojemu testosteronowi rozkwitnąć. Ćwiczenia są koniecznością, aby obniżyć testosteron u kobiet, jak również obniżenie ilości cukru i rafinowanych węglowodanów w diecie. Insulina zawarta w tych pokarmach może prowadzić do produkcji męskiego hormonu w jajnikach.