Strona główna > Medycyna estetyczna > CO OZNACZA UCZUCIE ZAWROTÓW GŁOWY PODCZAS ĆWICZEŃ

Zawroty głowy podczas ćwiczeń niekoniecznie są uważane za normalne, ale w większości przypadków nie trzeba się nimi zbytnio przejmować. Oto kilka powodów.

Odwodnienie

Odwodnienie występuje wtedy, gdy organizm traci zbyt dużo płynów i nie może ich odpowiednio zastąpić. Przy każdej formie ćwiczeń, płyn będzie tracony z powodu pocenia się, jednak przy umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej, utrata płynów będzie znacznie większa. Oprócz utraty wody, organizm wypaca elektrolity, szczególnie sód, który pomaga utrzymać równowagę wodną.

Ogólna zasada mówi, że należy pić, gdy odczuwamy pragnienie, czego wielu sportowców nie robi. Na koniec pamiętaj, że nawodnienie ma ogromny wpływ na wzrost mięśni, regenerację i utratę wagi.

Nieprawidłowe oddychanie

Płynne i wydajne oddychanie jest kluczowe dla dostarczania tlenu, którego nasze ciała potrzebują do prawidłowego funkcjonowania. Prawidłowe oddychanie może również pomóc sportowcom ćwiczyć dłużej przy mniejszym wysiłku, a nawet uspokoić umysł. Jeśli nadmiernie się wysilasz lub nie jesteś przyzwyczajony do ćwiczeń, Twój oddech może być zbyt powierzchowny i/lub zbyt szybki. Może to prowadzić do zawrotów głowy, osłabienia lub poczucia, że zaraz zemdlejesz.

Różne rodzaje aktywności wymagają różnych technik oddychania. Skonsultuj się z trenerem posiadającym certyfikat w danej dziedzinie aktywności, aby uzyskać zalecenia dotyczące prawidłowych technik oddychania.

Niski poziom cukru we krwi

Cukier w postaci glukozy jest paliwem, którego nasz organizm potrzebuje do większości swoich funkcji. Jeśli nie jesz wystarczająco dużo, Twój organizm nie będzie miał wystarczającej ilości glukozy, co jest stanem określanym jako hipoglikemia.

Jeśli ćwiczysz bez wystarczającej ilości jedzenia, Twój poziom cukru we krwi będzie zazwyczaj niski, co może prowadzić do zawrotów głowy. Mogą wystąpić również inne objawy, takie jak nudności, przyspieszone bicie serca i drżenie. Jedzenie co najmniej dwie do czterech godzin przed ćwiczeniami może pomóc uniknąć niskiego poziomu cukru we krwi.

Ostrzeżenie

Jeśli doświadczasz zawrotów głowy podczas ćwiczeń, przerwij wszystko, co robisz i odpocznij. Trzymaj głowę powyżej serca. Jeśli zawroty głowy nie reagują na picie płynów lub jedzenie czegoś i nie ustępują po godzinie, skontaktuj się z lekarzem.

Szukajcie natychmiastowej pomocy medycznej, jeśli masz zawroty głowy wraz z jednym lub więcej z następujących objawów: ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, duszności, osłabienie, niezdolność do poruszania ręką lub nogą, zmiany w widzeniu lub mowie.

Należy pamiętać, aby omówić z lekarzem wszelkie nawracające problemy.